Event-Tourist: Hotele, Aquaparki, Wyjazdy Firmowe
Menu
INFORMACJE DRUSKIENNIKI
dlugieweekendy
aquapark druskienniki
aquapark druskienniki cennik
aquapark druskienniki rezerwacja
Wyjazdy firmowe

DRUSKIENNIKI20KURORT20NA20MIARE20EUROPY

Druskienniki

Atrakcje Druskienniki

To właśnie tu znajduje sie największy w tej części Europy, Aquapark Druskienniki, Całoroczny Kryty Stok Narciarski Snow Arena oraz kilkanaście eleganckich hoteli, spełniających europejskie standardy. Drusienniki to idealne miejsce by wypocząć, zregenerować siły i dobrze spędzić czas. W 2003 roku Druskienniki zostały uznane za jedno z najlepszych kurortów magazynu Newsweek w Europie. Od tamtej pory wiele się zmieniło, Druskienniki zyskały wiele wysokostandartowych hoteli, SPA czy rozrywek. Położone w Puszczy Augustowskiej i Dzukijskim Parku Narodowym nad samym Druskienniki Aquapark / Snow Arena / Kolejka gondolowaNiemnem. Dla Polaków jest atrakcyjnym i dobrze przez nich znanym kurortem, usytuowanym przy samej polsko-litewskiej granicy - około 46 km od granicy w Sejnach. Litwa należy do strefy Schoengen, więc do przekroczenia granicy wystarczy dowód osobisty (infrastruktura graniczna znikneła stamtąd raz na zawsze, więc przejeżdza się jak z miasta do miasta). Sama nazwa Druskienniki związana jest ze źródłami słonej wody (lit. druska - sól), których w Druskiennikach jest aż 7. Tutejsze lecznicze wody mineralne zawierają m.in. związki bromu, jodu, magnezu, wapnia i żelaza. Mają zbawienny wpływ na układ trawienny i odpornościowy.

Druskienniki są miejscem, nie tylko dla tych, którzy chcą poprawić swoje zdrowie i odpocząć. Można się tu również dobrze zabawić. W ostatnichlatach kurort  Druskienniki uległ ogromnym zmianom i dziś spełnia oczekiwania najbardziej wymagających wczasowiczów i kuracjuszy. Hotele SPA oferują ogromny wybór zabiegów pielęgnacyjnych i leczniczych.
Kurort posiada również coś dla rowerzystów! Jest tu bogata infrastruktura rowerowa. Asfaltowe ścieżki dla rowerzystów prowadzą przez lasy, nad jeziorami i uroczyskami.

Uzdrowisko Druskienniki posiada kilka Sanatoriów i SPA z własnym zapleczem zabiegowym oraz siedem źródeł mineralnych. Tradycje uzdrowiska są pielęgnowane już od ponad dwustu dwudziestu lat.druskienniki widoki
Obok przedwojennych ślicznych budynków nie brak tu nowoczesnych obiektów zapewniających wypoczynek i leczenie w komfortowych warunkach. Miasteczko otoczone jest 50 000 ha lasów iglasto-liściastych z ogromną ilością sosen oraz bogatego runa leśnego. W okresie letnim Druskienniki są rajem dla grzybiarzy.

W południowej części miasta znajdują się dwa jeziora Margeliu Akys (Panieńskie Oczy) i Druskonis  wraz z kąpieliskiem i plażą, możliwe jest również wypożyczenie rowerów wodnych oraz łodzi wiosłowych. Sześć kilometrów za Druskiennikami znajduje się jezioro Grutas z plażą do którego prowadzi wspaniały szlak przez sosnowy las, jest to wspaniała trasa rowerowa i piesza.
Jedno z najbardziej znanych muzeów Litwy znajduje się w pobliżu Druskiennik. Nosi ono nazwę Grūto Parkas i prezentuje oryginalne zabytki epoki radzieckiej okupacji. Muzeum zostało zorganizowane w wyjątkowy na skalę światową sposób.


KUCHNIA
By poznać wszystkie litewskie smaki, trzeba by spędzić tutaj sporo czasu. Litwini słyną ze swojej tradycyjnej gościnności i smacznych potraw. Numerem jeden wśród tutejszych przysmaków są cepeliny, ciemne żytnie pieczywo, twaróg, wędzonka, vėdarai, kugelis, skilandis i wędzona ryba. Na Litwie można znaleźć wiele odmian chłodników, z których najpopularniejszy jest ten z młodych buraków. Jest to zimna zupa z kwaśnego mleka, buraków, ogórków, z dodatkiem jajek na twardo, która znakomicie zaspokaja pragnienie w upalne dni. Na Litwie przyrządza się wiele potraw i napojów z dodatkiem miodu pszczelego.
Podstawowym napojem zastepującym herbatę czy kawę jest kwas chlebowy. Ten napój przyrządzany z suchego chleba, drożdży i cukru uchodzi za jeden z narodowych napojów Litwinów. Litwini są dumni również ze swojego piwa – w dawnych czasach wyrabiano je w prawie każdym domu.


CENTRUM INFORMACJI DRUSKIENNIK http://info.druskininkai.lt/new/pl/ Gardino g. 3, tel. (+370 313) 60800 | M.K.Čiurlionio g. 65, tel. (+370 313) 51777 | E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Jeżeli zastanawiasz się ile kosztuje kolacja lub alkohol w Druskiennikach lub ile potrzebujesz „kasy” na weekendowy pobyt, koniecznie musisz się zapoznać z informacjami poniżej.

Czy w Druskiennikach jest drogo?
W chwili obecnej koszty życia na Litwie są wyższe niż w Polsce.
Korzystanie z komunikacji miejskiej w Druskiennikach kosztuje ok 3.90 PLN (0.87 EUR) za bilet. Jeśli wybierzemy taksówkę, zapłacimy średnio: 4.60 PLN (1.00 EUR) + za każdy 1 km podróży trzeba zapłacić w okolicy: 2.70 PLN (0.60 EUR).

Ceny w marketach

Przykładowe ceny w markecie Maxima

  1. Butelka lub karton mleka (1 litr): 3.90 PLN (0.86 EUR)
  2. Popularny żółty ser (1 kg): 32 PLN (7.00 EUR)
  3. Butelka piwa ze znanej marki: 6.30 PLN (1.40 EUR)
  4. Kindziuk (1 kg): 46 PLN (10 EUR)
  5. Wino średniej klasy (jedna butelka): 32 PLN (7.00 EUR)
  6. Wódka od 69 PLN (ok 15 Euro)
  7. Captain Morgan White Rum 74 PLN (16 EUR)
  8. Seagram's Extra Dry Gin 68 PLN (15 EUR)
  9. Johnnie Walker Red Label 98 PLN (21 EUR)

Ile pieniędzy potrzebuję na weekendowy pobyt w Druskiennikach?

Jeśli chcesz spędzić weekend w Druskiennikach, będziesz potrzebował około 100 EUR + koszty noclegu.

Średnie ceny restauracyjne

Typowy posiłek typu fast food kosztuje: 23 PLN (5.00 EUR). Dla miłośników kawy: Kawa cappuccino 9.80 PLN (2.20 EUR) i espresso 6.90 PLN (1.50 EUR).
Dwudaniowy regionalny obiad z napojem to koszt ok 10-11 EUR

ATRAKCJE W DRUSKIENNIKACH

Ciuchcia Druskienniki


IMGP691520Kopiowanie IMGP671720KopiowanieSNOW ARENA - Całoroczny stok narciarski w hali.
Kryta trasa: szerokość 50 m, długość ponad 460 m.
Trasa dla początkujących: szerokość 70 m, długość ponad 150 m.
Trasa pod otwartym niebem: szerokość 40 m, długość ponad 640 m.
Długość tras ponad 1 100 m.
Różnica wysokości trasy 66 m, nachylenie do 25 proc.
Trasa kryta i dla początkujących jest czynna cały rok !


58355 433564457474 80220252474 5255262 2709633 n2520Kopiowa167671 499387487474 80220252474 6333180 121512 n2520KopiowaPARK LINOWY Druskienniki One.
Ogólna długość tras na drzewach powyżej 3,5 km.
Do budowy Parku przygody „ONE“  wykorzystano powyżej 40 m³ drewna. Najwyższe miejsce trasy urządzone na wysokości 21 metrów. Najdłuższa trasa ma ponad 600 metrów. Pośród drzew poprowadzono dziewięć tras, na których czeka na Was ponad 160 różnego rodzaju zadań i 30 zjeżdżalni zapewniających wiele adrenaliny. Dumą Parku Przygody „ONE" jest „Lot Tarzana ponad Niemnem”. Jest to unikalna trasa o długości ponad 400 metrów, poprowadzona nad największą rzeką Litwy.


aquapark druskienniki 2Baths program with honey aquapark druskiennikiAQUAPARK Druskienniki,  jeden z najlepszych i największych aquaparków w tej części Europy. Obiekt bardzo nowoczesny z ekstremalnym zjeżdżalniami oraz kompleksem ponad 20 łaźni i saun.
Na terenie Aquaparku znajduje sie specjalna strefa dla dzieci "Dżungla", 3 restauracje, poolbar czyli bar w basenie oraz centrum SPA East Island.


IMG 0314P4040102GRUTO PARKAS - Muzeum Socrealizmu
Ekspozycja parku Grūtas ma na celu pokazanie negatywnej treści ideologii sowieckiej, jej wpływ na system wartości. Celem ekspozycji jest ukazanie dla mieszkańców Litwy, gości kraju, jak też przyszłych pokoleń obnażonej sowieckiej ideologii, przez wiele dziesięcioleci uciskającej i gnębiącej ducha narodu.

 


forto dvaras1forto dvarasRestauracja Etno Dvaras - Litewska restauracja Etno Dvaras położona jest w samym centrum miasta Druskieniki, w spokojnym, malowniczym miejscu, na brzegu jeziora Druskonis. W ciepłej atmosferze dawnego litewskiego dworu, dekorowanego naturalnym drewnem, elementami starej grafiki i ilustracjami z autentycznych książek, brzmi litewska muzyka, za oknem rozpościera się wspaniały widok na jezioro i las. Restauracja oferuje 4 salebankietowe, biesiadne, okolicznościowe, imprezowe (na 20-200 osób). Adres M.K. Čiurlionio g. 5 Druskininkai


senasis nemunas restauracja druskienniki 1senasis nemunas restauracja druskienniki

Restauracja Stary Niemen "Litewska kuchnia nie jest dla osób odchudzających się, przykładających szczególną wagę do wagi. Kiedy tylko jestem na Litwie daję sobie dyspensę i wypieram z pamięci wszystkie kalorie znajdujące się w tłustych, mącznych i ziemniaczanych potrawach, które charakterystyczne są dla tego rejonu. Restauracja Senasis Nemunas specjalizuje się w kuchni regionalnej. Kiedy jestem w Druskiennikach potwornie u nich grzeszę. "

Adres: I. Fonbergo g. 7, Druskieniki 66120

 

 


Wszystkie atrakcje w Druskiennikach, miejsca odpoczynku, muzea, ciekawe pomniki, rzeźby znajdziecie dzięki TEJ MAPCE.


W mieście znajduję się 9 dużych sanatoriów, które oferują pełen zestaw zabiegów leczniczych. Leczone są tu takie dolegliwości jak:
- zaburzenia przewodu pokarmowego,
- choroby układu krwionośnego, kręgosłupa, stawów,
- choroby systemu nerwowego, serca, tarczycy,
- choroby dermatologiczne i inne.

INFORMATOR TURYSTYCZNY DRUSKIENNIK

Druskienniki – jak dojechać?
Do Druskiennik nie ma bezpośredniego połączenia autobusowego czy lotniczego. Najłatwiej zatem dostać się tam własnym samochodem. Po przekroczeniu granicy Państwa (Litwa jest w strefie Schoengen – przekroczenie na dowód osobisty) w Sejnach / Ogrodnikach pozostaje nam około 55km do celu. Pierwszą wsią jest Lazdijai, następnie Viesiejai, Lepailingis droga powinna Nam zająć około 50 minut z racji na wiele zakrętów i wzniesień. Ograniczenia prędkości są zbliżone do naszych, jednak mandaty są bardziej dotkliwe.

Telefony alarmowe:

Zintegrowany system ratunkowy 112, straż pożarna 01, policja 02, pogotowie 03, informacja telefoniczna 118.

Język:
Język, porozumiewanie się w Druskiennikach Druskienniki miło nas zaskoczą, gdyż z większością pracowników hoteli, aquaparku czy kawiarni porozumiemy się w języku polskim, także wiele informacji w ulotkach czy tablicach informacyjnych przeczytamy w naszym języku. W razie trafienia na osobę nie znającą języka polskiego, porozumiemy się w j. rosyjskim lub angielskim – w zależności który znamy choćby w wersji podstawowej.

Waluta:
Od 2015 roku walutą obowiązującą na Litwie jest Euro. W większości miejsc można płacić kartą płatniczą, natomiast gotówkę można wymienić w Banku lub kantorze na miejscu. Zazwyczaj kurs Euro do PLN jest korzystniejszy w Polsce, aczkolwiek przy krótkich pobytach nie warto wymieniać waluty, nie wydamy aż tak dużo pieniędzy aby opłacało się ją wymieniać. Kursy i przeliczniki bankowe są drakońskie bo przy kursie w kantorze 4,31, nasz bank może policzyć 4,5 ale przy wydatku 100 Euro jest to co najwyżej 19zł – to mniej więcej tyle ile zostaje Nam bilonu w Euro, którego nie wymienią Nam w żadnym kantorze.

Czas:
Może wydawać się to odrobinę dziwnę ale u naszych sąsiadów obowiązuje strefa czasowa +1 (godzina 13.00 w Polsce to godzina 14.00 na Litwie).

Jedzenie:

Wydawało by się, że nasza wspólna historia łączyła również kuchnię naszych krajów, nic bardziej mylnego. Kuchnia litewska to ciężkie ziemniaczano mączne dania obfite w tłuszcz i skwarki.
Będą na miejscu grzechem jest nie spróbować cepelinów podawanych na różne sposoby, kibinów, chłodnika litewskiego.  Popularną pozycją w menu regionalnych restauracji jest Dzukijski poczęstunek – kosztuje około 12-15 Euro i składa się z 6-8 tradycyjnych dań regionu dzukijskiego – głównie ziemniaczanych.

Kastinys to krem zrobiony ze śmietany, masła, czosnku i ziół. To idealny i niezastąpiony dodatek do ziemniaków pieczonych w ognisku. Znajdziemy go w każdym większym markecie.
Kugelis - babka ziemniaczana z kawałkami kurczaka.
Skilandis - Jest to twarda, suszona wędlina o wyraźnym smaku po polsku zwana Kindziukiem. Skilandis najczęściej ma kształt dużej mięsnej kuli o ciemnym kolorze.
Czeburaki - To smażone na głębokim oleju placki nadziewane mięsem mielonym. Nie pochodzą z tradycyjnej kuchni litewskiej ale na Litwie są bardzo popularne jako fast-food.

Przemieszczanie się na miejscu:
Druskienniki to nieduże miasteczko – do większości miejsc dotrzemy na piechotę, zwiedzanie możemy sobie umilić wypożyczeniem rowerów lub wszelkiej maści pojazdów tandemowych (w okresie letnim również Segwaye i elektryczne skutery).

Zakupy:

W Druskiennikach znajduje się kilka dużych samoobsługowych marketów MAXIMA / IKI – otwarte od 8 do 22 w których znajdą państwo bogaty wybór towarów. Z polecanych litewskich produktów, które warto kupić możemy polecić:
- Suktinis - mocny alkohol w wersji Polskiej "Sukinsyn" bardzo dobrze smakuje, jednak posiada zdradliwą moc.
- 999 - wersja złota i czerwona smakują najlepiej. Wywar alkoholowy z 27 ziół - działa zdrowotnie zwłaszcza na Panów :)
- Ciemny chleb miodowy z gorczycą - smakuje świetnie zarówno z litewskim masłem śmietankowym jak i bez dodatków.
- Czekoladki z twarogiem - smakołyk nie tylko dla dzieci ale również dla dorosłych.
- Przekąski piwne: chlebek smażony na czosnku, świńskie uszy, cebulowe krążki i wiele wiele innych.
- Kindziuk - nikt nie robi tak smacznej wędliny tego typu jak litwini!
- Piwo jasne pszeniczne Baltas

UWAGA: Alkohol można zakupić do godziny 20 w dni powszednie i soboty oraz od godziny 10 – 15 w niedzielę.

Klimat / Pogoda w Druskiennikach:
Chłodne zimy z obfitymi opadami śniegu. Lata gorące – klimat zbliżony w polskiego.

Wydział Konsularny Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Wilnie
godziny urzędowania:830-1630 (poniedziałek-piątek)
godziny przyjęć interesantów: 900-1300 (poniedziałek-piątek)
adres: Wilno, ul. Smėlio 22A
telefony: (00 370 5) 2194731
Telefon komórkowy konsula dyżurnego (po godzinach pracy i w dni wolne; konsul przebywa poza siedzibą urzędu, uprzejmie prosimy o kontakt wyłącznie w sytuacji nagłych i wymagających natychmiastowej interwencji np.: wypadki losowe lub zgony obywateli polskich; pod tym numerem telefonu nie udziela się zwykłych informacji z zakresu działania urzędu konsularnego): (00 370) 68561609
faks: (00 370 5) 2194744
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
adres do korespondencji:
Lenkijos Respublikos Ambasada Vilniuje
Konsulinis skyrius
Smėlio g. 22A, LT-10323 Vilnius

PRZEPISY WJAZDOWE
Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach UE oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Litwy do 90 dni jest paszport bądź dowód osobisty. Przed wyjazdem należy się upewnić, czy dokument jest w wystarczająco dobrym stanie technicznym i pozwala na stwierdzenie tożsamości. W przypadku pobytu nieprzekraczającego trzech miesięcy obywatelom UE oraz członkom ich rodzin przysługuje prawo pobytu w innym państwie członkowskim bez żadnych dodatkowych warunków i formalności poza koniecznością posiadania ważnego dowodu tożsamości lub paszportu.
PRZEPISY CELNE
Obywatele RP wjeżdżający i wyjeżdżający z Litwy nie podlegają ograniczeniom dotyczącym ilości zakupionych i przewożonych towarów, pod warunkiem, że są one przeznaczone do użytku osobistego, a nie na sprzedaż, i nie przekraczają unijnych limitów. Sprzedaż lub przekroczenie unijnych limitów grozi konfiskatą towarów oraz dodatkowymi karami np. odebraniem pojazdu, którym towary były przewożone. Według Dyrektywy UE z 2008 r. dopuszczalne limity towarów akcyzowych przeznaczonych do własnego użytku to:
- 800 szt. papierosów
- 400 szt. cygaretek
- 200 szt. cygar
- 1 kg tytoniu
- Napoje spirytusowe 10 l
- Pośrednie 20 l
- Wino 90 l w tym 60 l. wina musującego
- Piwo 110 l
Podróżni przewożący przez granicę litewską lekarstwa zawierające substancje psychotropowe lub narkotyki, używane przez nich w celach leczniczych, powinni mieć przy sobie imienne zaświadczenie wydane na tę okoliczność przez właściwą placówkę zdrowia. Ilość takich lekarstw jest limitowana - na okres nie dłuższy niż 30 dni na terytorium Litwy. Podróżni wjeżdżający lub wyjeżdżający z terytorium UE maja obowiązek zgłaszania organom celnym posiadanej przy sobie gotówki o kwocie równej lub wyższej niż 10.000,-EURO (a także ekwiwalentu w innych walutach lub łatwo zbywalnych aktywach, np. akcje, obligacje, czeki podróżne itp.) Zgodnie z rozporządzeniem unijnym, obowiązek zgłoszenia występuje w przypadku przewozu lub wywozu środków płatniczych przez granicę zewnętrzną UE. Organy celne wszystkich państw UE, na podstawie nowych przepisów, mogą zatrzymać niezgłoszone środki pieniężne oraz podjąć działania przeciwko osobom, które nie zgłoszą gotówki w kwocie 10.000,- EURO lub wyższej.
Przywóz zwierząt domowych z Polski (lub innego kraju UE) na Litwę jest możliwy po przedstawieniu tzw. europejskiego paszportu dla psa, kota, fretki lub tchórza z adnotacją o wykonanych szczepieniach przeciwko wściekliźnie.
Obywatele polscy mogą przywozić do oraz wywozić z innych krajów UE broń odpowiadającą celom łowieckim lub w celu wzięcia udziału w imprezach sportowych. Niezbędne jest do tego posiadanie Europejskiej Karty Broni Palnej zawierającej stosowne wpisy dotyczące broni oraz dokument uwiarygodniający powód podróży z bronią np. zaproszenia na polowanie lub zawody strzeleckie. Europejską Kartę Broni Palnej może zastąpić zaświadczenie wydane przez właściwego konsula.
PRZEPISY PRAWNE
Przestępstwa narkotykowe są surowo karane. Szczególnie surowo karana jest sprzedaż narkotyków nieletnim.
Palenie tytoniu jest zabronione w restauracjach, kawiarniach, barach itp. oraz w większości miejsc publicznych. Spożywanie alkoholu lub poruszanie się w stanie nietrzeźwym w miejscach publicznych jest karane grzywną.
SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
Obywatele RP ubezpieczeni w NFZ mają prawo do korzystania na Litwie z opieki medycznej w ramach publicznej służby zdrowia. W celu skorzystania z tego prawa należy przed wyjazdem uzyskać w NFZ Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). EKUZ daje prawo do skorzystania ze świadczeń zdrowotnych, które są niezbędne z medycznego punktu widzenia. Przez pojęcie świadczenia niezbędnego należy rozumieć każde świadczenie, co do którego lekarz zadecyduje, że zachodzi konieczność jego udzielenia z uwagi na stan zdrowia, w jakim znajduje się pacjent. W celach weryfikacyjnych trzeba okazać EKUZ bezpośrednio w placówce służby zdrowia - lekarzowi lub administracji szpitala.
W większych miastach możliwe jest także korzystanie za opłatą z prywatnych ośrodków opieki zdrowotnej.
INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
Litwa posiada dobrze rozwiniętą, choć często wymagającą modernizacji sieć dróg. Wilno z większymi miastami połączone jest drogami o standardzie zbliżonym do dróg szybkiego ruchu (a na kilku odcinkach również autostrad), choć na prowincji często występują także drogi szutrowe, co nie jest wykazywane przez część nawigacji GPS.
Warto pamiętać, że nawet na głównych drogach przecinających miejscowości występują progi zwalniające.
Na trasach jest mniejszy ruch niż w Polsce, o zbliżonych standardach kultury i bezpieczeństwa użytkowników dróg. Niebezpiecznym utrudnieniem jest zdarzający się niedbały „styl” jazdy miejscowych kierowców (niebezpieczne włączanie się z dróg podporządkowanych, nierespektowanie ciągłych linii, brak włączania kierunkowskazów, raptowne zmiany pasa ruchu, gwałtowne zawracanie). Występują mogące wywołać nieporozumienia odmienności w ruchu drogowym: na sygnalizatorach świetlnych na skrzyżowaniach umieszczone są na trwałe zielone strzałki zezwalające na skręt w prawo (uwaga: na skrzyżowaniach przed sygnalizatorem z palącym się czerwonym światłem z umieszczoną zieloną strzałką zezwalającą na skręt w prawo należy zatrzymać się przed linią STOP, a jeśli jej nie ma, przed przejściem dla pieszych i rozpocząć ponowną jazdę tylko po sprawdzeniu, że jazda jest bezpieczna i nie przysporzy utrudnień dla innych środków transportu lub pieszych), dopuszczalne jest zawracanie i skręt w lewo z lewego (tzw. szybkiego) pasa ruchu (nawet na tzw. drogach szybkiego ruchu i wielopasmowych ulicach w miastach), skręt w lewo na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną z oznaczonego dla tego celu pasa ruchu regulowany jest specjalnie do tego wydzieloną zieloną strzałką na oddzielnym sygnalizatorze (uwaga: wolno jechać wyłącznie, gdy taka zielona strzałka zostanie wyświetlona, jeśli nie jest wyświetlona, to należy czekać – w takim przypadku nie wyświetla się strzałka w kolorze czerwonym), większa elastyczność w zakresie stosowania poziomego oznakowania na drogach (zalecamy ograniczone zaufanie do znaków poziomych, a przede wszystkim do przerywanej linii oddzielającej dwa pasy jezdni w przeciwległych kierunkach, pozwalającej na wyprzedzanie przed wzniesieniami i na łukach dróg ).
Używanie świateł mijania obowiązuje przez cały rok. Od 10 listopada do 1 kwietnia należy używać opon zimowych. Policja drogowa jest szczególnie wyczulona na przekraczanie dopuszczalnej prędkości jazdy. Wykroczenie to karane jest wysokimi mandatami, a nawet pozbawieniem prawa jazdy. Dopuszczalna maksymalna prędkość na obszarze zabudowanym wynosi 50 km/godz. Poza obszarem zabudowanym - 70 - 130 km/godz.:
na drogach bez asfaltowej nawierzchni - 70 km/godz.
na drogach szybkiego ruchu - 110 km/godz. (w okresie 1.11 - 31.03 - 100 km/godz.)
na autostradach 130 km/godz. (w okresie 1.11 - 31.03 - 110 km/godz.)
Przekroczenie dozwolonej prędkości powyżej 50 km/h jest karalne karą grzywny w wysokości od 289 do 435 EUR wraz z zakazem prowadzenia pojazdów od 1 do 3 miesięcy lub 7 dobami aresztu z pozbawieniem prawa jazdy na 6 mies. (art. 124 KWPA RL). Warto pamiętać, że w ramach działającego w Unii Europejskiej od kwietnia 2014 r. systemu wymiany informacji za przekroczenia prędkości zarejestrowane przez fotoradary mandatami karani są także kierowcy spoza Litwy.
Opłaty za drogi obowiązują w przypadku poruszania się pojazdem ciężarowym, autobusem lub busem (od 8 miejsc dla pasażerów). Opłaty należy uiścić również wtedy, gdy ilość miejsc dla pasażerów jest mniejsza niż 8, lecz w dowodzie rejestracyjnym auto zostało określone jako pojazd ciężarowy. Opłaty należy dokonać (wykupić winietę) na stacjach benzynowych. Należy pamiętać by właściwą część winiety nakleić na szybę auta. Informacja na temat opłat drogowych znajduje się na stronie.

 GALERIA DRUSKIENNIK