Grūto Parkas Druskienniki
Głównym celem ekspozycja parku Grūtas jest ujawnienie negatywnej treści sowieckiej ideologii, jej wpływu na system wartości.
Kiedy Litwa odzyskała niepodległość, w latach 1989-1991 wiele pomników o wymowie ideologicznej z okresu sowieckiego zostało zdemontowanych, wiele z nich leżało w magazynach i podwórzach, najczęściej na terenie przedsiębiorstw komunalnych. Przez przechowywanie w takich warunkach większość pomników uległa uszkodzeniom wiele z nich “ucierpiały” podczas demontowania, inne padły łupem handlarzy metalami, a w przyszłości miały prawdopodobnie zostać całkowicie zniszczone, jak to się stało w sąsiednich republikach. Jednak co do dalszego losu zdemontowanych pomników było wiele różnych zdań i propozycji. Zniszczyć? Zachować?
W 1998 roku Ministerstwo Kultury ogłosiło konkurs na zorganizowanie ekspozycji zdemontowanych rzeźb pomnikowych z okresu sowieckiego. Zwycięzcą konkursu została spółka użyteczności publicznej “Hesonos klubas”, mająca siedzibę w miejscowości Grūtas pod Druskiennikami. Istotnym argumentem było urządzenie ekspozycji za własne środki, bez wsparcia finansowego ze strony państwa.
Prace związane z organizacją ekspozycji rozpoczęto na początku 1999 roku. Oficjalne otwarcie Parku Grūtas nastąpiło 1 kwietnia 2001 roku.
Wystawa Rzeźb Radzieckich
Cel ekspozycji
Ekspozycja parku Grūtas ma na celu pokazanie negatywnej treści ideologii sowieckiej, jej wpływ na system wartości. Celem ekspozycji jest ukazanie dla mieszkańców Litwy, gości kraju, jak też
przyszłych pokoleń obnażonej sowieckiej ideologii, przez wiele dziesięcioleci uciskającej i gnębiącej ducha narodu.
UNIKATOWOŚĆ EKSPOZYCJI
Dotychczas żadne muzeum bądź inna instytucja kulturalna nie próbowała zgromadzić czy odpowiednio eksponować reliktów epoki sowieckiej. W Parku Grūtas rzeźby pomnikowe są rozmieszczone wzdłuż trasy o długości dwóch kilometrów. Wieże strażnicze, fragmenty łagrów i inne szczegóły przypominają Sybir. Park Grūtas zajmuje powierzchnię 20 ha, eksponuje się tu 86 prac 46-ciu autorów. Tak duże nagromadzenie pomników i rzeźb o wymowie ideologicznej w jednej ekspozycji pod otwartym niebem jest zjawiskiem rzadkim, o może nawet unikatowym na skalę światową.
MUZEUM
Jest to Drewniany budynek przypominający domy kultury budowane w latach 40 i 50 XX w.
W muzeum są zgromadzone i przedstawione dokumentalne materiały dźwiękowe, filmowe i fotograficzne ukazujące i demaskujące ideologiczno-propagandowy wymiar sowieckiej kultury, pseudonaukę, cele, mechanizmy, środki i formy sowieckiej ideologii i propagandy, ujawniają sowiecka politykę ludobójstwa realizowana wobec narodu litewskiego. Jest to żywe świadectwo tego w jaki wyrafinowany sposób, środkami wojskowymi, politycznymi, ideologicznymi, artystycznymi oraz innymi prowadzona była sowiecka polityka, jak ukrywano przestępstwa, wywyższano ich sprawców.
Gruto Parkas Druskienniki
Ekspozycje galerii obrazów z okresu sowieckiego według tematyki można podzielić na dwie części: polityczną i ekonomiczną. Dzieła malarskie i graficzne stworzone w stylu realizmu socjalistycznego odzwierciedlają zideologizowany obraz społeczeństwa komunistycznego, kult przywódców Związku Sowieckiego – Lenina, Stalina, Breżniewa i innych, niektóre fragmenty dotyczą umocnienia władzy sowieckiej na Litwie.
„Luna Park”
Na terenie Grūto Parkas najmniejsi turyści znajdą tu coś dla siebie, w wesołym miasteczku z czasów sowieckich.
Mini Zoo
Uwagę małych turystów przyciągnie również mini zoo - mieszkańcy znajdują sie w parku mini ogródka zoologicznego.
Kawiarnia
Na terenie parku znajdziecie Państwo również restauracje która oferuje nadzwyczaj obszerny wybór dań z darów Dzukii – grzybów. Potrawy są przygotowywane zarówno według tradycyjnych przepisów dzukijskich np. kurki ze skwarkami i śmietaną. Jak również według nowoczesnych przepisów np. zupa grzybowa w bochenku chleba.
Oferujemy również tradycyjne dania litewskie z ziemniaków – cepeliny, babkę ziemniaczaną, chłodnik.
Karta dań „sowieckich” została dostosowana do nastroju Parku Grutas: Specjalnie dla smakoszy mamy ślimaki, dania z dziczyzny oraz różnorodne desery.
Kawiarnia mieści 250 osób w jednym czasie.